CENA MLADÉHO PUBLIKA 2019

Aj slovenské deti rozhodli, komu poputuje medzinárodná filmová cena 

Z mladých filmových fanúšikov sa na jeden deň stali ozajstní porotcovia v hlasovaní, ktoré prebiehalo v 34 krajinách. Najvyšší počet hlasov získal film Fight Girl o vytrvalosti mladej kickboxerky. Deti v bratislavskom kine Lumière sa prostredníctvom živého vysielania prepájali so zvyškom sveta. Slávnostné odovzdávanie ceny prebehlo v centrále podujatia, v nemeckom Erfurte, kde bola cena odovzdaná tvorcom filmu.  

Počas dňa deti pozerali tri filmy vybrané Európskou filmovou akadémiou. Po každom premietaní mladí filmoví nadšenci živo diskutovali medzi sebou o kvalitách filmu. Pod vedením lektoriek dospeli ku kritickým názorom, čo je aj cieľom podujatia. Spoločnou témou všetkých troch vybraných filmov bolo podľa detí priateľstvo. Zároveň sa snímky dotýkali aj citlivejších tém akými sú šikana, rodinné problémy alebo snaha zapadnúť do kolektívu.  

Najviac deti zaujal film Fight Girl, príbeh 12 ročnej Bo, ktorá sa po rozchode rodičov a náročnom sťahovaní na predmestie, náhodou dostane ku kickboxu. Ukáže sa, že má prirodzený talent a tak sa snaží dostať do národnej súťaže. Problémom sú však jej emócie. Bo sa musela naučiť trpezlivosti, zdržanlivosti a akceptovať, že nie všetko môže mať pod kontrolou. 

O niečo menej hlasov získala v Bratislave road-movie Los Bando, ktorá sledovala dvoch kamarátov na ceste k splneniu sna. Bláznivý príbeh o odvahe a priateľstve mladej rockovej kapely dvoch najlepších kamarátov, Grima a Axela, dokázal, že dôležitejšie ako vyhrať je zúčastniť sa. 

Tretie miesto miestneho hlasovania patrilo filmu Old Boysz prostredia internátnej školy. Klasický príbeh ľúbostného trojuholníka však končí netradične. V boji o dievča Agnes nevyhráva ani knihomoľ a outsider Amberson, ale ani favorit školy, pôvabný Winchester. Ich cesty sa rozchádzajú, keď každý z nich spozná svoje hodnoty a miesto vo svete.  

Pre deti je veľmi dôležitý aj pohyb a aktivita medzi filmami a toho sa ujali členovia občianskeho združenia Púpava. Najväčšou atrakciou boli improvizačné divadelné hry, ktoré deti hrali v kostýmoch. Okrem toho počas obednej pauzy dostali deti šancu zaregistrovať sa do castingovej agentúry Casting Bratislava. Aj vďaka tomu sa môžu v budúcnosti dostať do filmových projektov v televízii, kine, či reklamy. Nakoniec v losovaní získali dvaja účastníci voucher do Jump Arény, najväčšej trampolínovej arény na Slovensku. 

Viac info: www.mladyfilm.sk/

Videá

Fotogaléria