Filmový cyklus Max a Furiosa

Filmový cyklus Max a Furiosa 

Na aktuálnom MFF Cannes mal svetovú premiéru najnovší film Georgea Millera zo série o štvancovi Maxovi Furiosa: Mad Max sága (2024), ktorý vo štvrtok 23. mája vstúpil aj do slovenských kín. Pri tejto príležitosti ponúklo Kino Lumière v máji prednášku Mad Max: Miller, Hobbes, Camus a vysokooktánová apokalypsa programového dramaturga Rastislava Steranku, v ktorej priblížil historický kontext, vplyvy, inšpirácie aj to, čo stojí za úspechom tejto celosvetovo úspešnej postapokalyptickej filmovej série. 

V nádväznosti na prednášku, v júni a v júli v Kine Lumière bude nasledovať cyklus všetkých filmovMad Maxovi nazvaný Max a Furiosa. Séria filmov o bývalom policajtovi Maxovi odštartovala v roku 1979 filmom Mad Max a priniesla slávu austrálskemu režisérovi Georgeovi Millerovi. Hoci tento nízkorozpočtový film bol nakrútený v takmer amatérskych podmienkach, jeho ohlas umožnil v nasledujúcich rokoch vznik ďalších pokračovaní, ktoré zožali obrovský úspech.

V roku 1979 sa na plátnach kín po prvýkrát objavil Mad Max – Max Rockatansky, osamelý hrdina  brázdiaci vyprahnuté cesty vo svojom čierno-čiernom ´prenasledovacom špeciáli´,“ hovorí Rastislav Steranka, programový dramaturg Kina Lumière a autor pripravovanej prednášky pod názvom Mad Max: Miller, Hobbes, Camus a vysokooktánová apokalypsa. „Vyštudovaný lekár a debutujúci filmový režisér George Miller Mad Maxom nadviazal na vtedy populárne exploatačné filmy, posunul ich paradigmu a vytvoril univerzálneho mýtického hrdinu, ikonického bojovníka, s ktorým sa stotožnili diváci po celom svete. Po úspechu Mad Maxa nasledovali ďalšie vysokooktánové apokalyptické vízie – Mad Max 2: Bojovník ciest (1981), Mad Max a Dóm hromu (1985) a Mad Max: Zbesilá cesta (2015).“

V prvých troch dieloch akčnej sci-fi série, ktoré sa odohrávajú v blízkej budúcnosti či vo svete po nukleárnej apokalypse, bývalý policajt Max Rockatansky stráca zábrany na ceste za pomstou či jednoducho v snahe prežiť. Po troch filmoch série, ktoré vznikli krátko po sebe, sa režisér George Miller opäť vrátil k Mad Maxovi až po tridsiatich rokoch. Vo štvrtom filme Max prenasledovaný vlastnými démonmi je presvedčený, že jediný spôsob ako prežiť, je neviazať sa na nikoho a nič. Práve v tomto diele vstúpi de centra diania drsná imperátorka Furiosa. V najnovšom filme Furiosa: Mad Max sága, ktorý v týchto dňoch uvádzajú svetové kiná vrátane slovenských, diváci spoznajú jej detstvo a dospievanie uprostred postapokalyptickej pustatiny. Furiosa musí prejsť mnohými skúškami, aby našla cestu domov.

Viac info

Mad Max a Dóm hromu | Max a Furiosa

Mad Max Beyond Thunderdome; George Miller, 1985, verzie: ČT : eng

Spustnutý a na pokraji šialenstva sa Max sám potuluje pustatinou vo vraku Prenasledovacieho špeciálu, ťahanom ťavím záprahom. Okradnú ho a príde tak o všetko. Dorazí do primitívnej civilizácie, mesta Bartertown, kde vládne Teta Entity, ktorá mu sľúbi, že mu vráti všetko, čo mu patrí, ak pre ňu spraví malú službu – zbaví ju Mastera Blastera, dvojjediného človeka, ktorý mestu skutočne vládne. Max ponuku prijme a vstúpi do Dómu hromu.

Zobraziť viac

2D ČT 15
2DČT

26. 6. streda

7,00 20:00
Viac info

Furiosa: Mad Max sága | Max a Furiosa

Furiosa: A Mad Max Saga; George Miller, 2024, verzie: ST : eng

Keď svet upadol, mladá Furiosa bola vytrhnutá z Green place mnohých matiek a padla do rúk veľkej motorkárskej skupiny vedenej Warlordom Dementom. Prechádzajúc cez Pustinu narazia na Citadelu, ktorej predsedá Immortan Joe. Kým dvaja Tyrani bojujú o nadvládu, Furiosa musí prežiť mnohé skúšky, aby našla cestu domov. V kinosálach K1 a K2 premietame tento film v obrazovom rozlíšení 4K.

Zobraziť viac

2D ST 15
2DST

10. 7. streda

7,00 20:00
Viac info

Mad Max: Zbesilá cesta | Max a Furiosa

Mad Max: Fury Road; George Miller, 2015, verzie: ČT : eng

Mad Max: Fury Road je štvrtý film Georga Millera o "Bojovníkovi na cestách" - Šialenom Maxovi. Post-apokalyptický akčný film sa odohráva v najvzdialenejších kútoch našej planéty, v drsnej púštnej krajine, v ktorej je už ľudstvo skoro porazené a takmer všetci medzi sebou bojujú za vlastné životné potreby. V tomto svete ohňa a krvi sú poslednou nádejou lepšej budúcnosti dvaja rebeli na úteku, ktorí by mohli obnoviť poriadok. Jedným z nich je Max (Tom Hardy), muž činu skúpy na slovo, ktorý hľadá pokoj mysle po strate svojej ženy a dieťaťa kvôli nemilosrdnosti okolitého prostredia. Druhou je tajomná Furioso (Charlize Theron), žena činu, ktorá verí, že jej cesta k prežitiu vedie skrz nehostinnú púšť späť do krajiny, v ktorej vyrastala.

Zobraziť viac

2D ČT 15
2DČT

17. 7. streda

7,00 20:00