Inkluzívne kino pre deti

Kino Lumière, kino Slovenského filmového ústavu spustilo od začiatku februára 2018 v spolupráci s občianskym združením RATA o.z., ktoré sa venuje deťom s poruchou autistického spektra a ADHD, cyklus senzoricky prispôsobených premietaní pre deti. Myšlienka realizácie cyklu vznikla s cieľom sprístupniť návštevu kina tým detským divákom, ktorí kvôli špecifikám zmyslového vnímania a správania sa, bežné kino nenavštevujú. Deti s poruchou autistického spektra a ADHD tak budú mať možnosť, spolu so svojou rodinou a priateľmi, pravidelne navštevovať projekcie, ktoré budú upravené tak, aby im poskytli čo najväčší zážitok a kino bolo pre nich miesto spoločných stretnutí, kde sa cítia dobre.

Projekcie prispôsobené zmyslovému vnímaniu by mali týmto deťom priniesť výlety do kina bez strachu a stresu. Nezabúdajte však na to, že projekcie sú inkluzívne, a teda prístupné pre všetkých divákov, ktorí budú mať o filmy záujem. Všetky premietania spĺňajú tieto podmienky:

  • Pravidelne v tej istej kinosále (K2)
  • Znížená hlasitosť projekcie
  • Znížený svetelný kontrast v kinosále
  • Čo najmenej abstraktné filmy, bez reklám a zneliek
  • Priestor pre deti na pohyb po sále a tolerancia komentovania filmu
  • Kapacita kinosály je vždy obmedzená na 50 miest pre lepší komfort malých divákov

 

Viac info

Pat a Mat opäť v akcii | Inkluzívne kino pre deti

Pat a Mat znovu v akci; Marek Beneš, 2018, verzie: SD

Slniečko svieti, leto je v plnom prúde a Pat a Mat, naši dvaja smoliari, sa púšťajú do ďalších kutilských výziev. V ich podaní nič nie je nemožné, komplikácia nie je prekážkou a katastrofa je tá správna cesta k cieľu. V nových príbehoch nám obaja kutilovia predvedú ako opraviť odpad, postaviť plot alebo vyčistiť komín a žiadne moderné riešenia im nie sú cudzie či je to dron alebo solárna energia. Pat a Mat majú zmysel pre zábavu a radi si užívajú deň, preto uvidíme ako sa dá postaviť kolotoč alebo, že sekanie trávy nemusí byť namáhavou prácou. Pat a Mat ako sme už zvyknutí prinášajú zábavu na ostrí skrutkovača a smiech až sa klinčeky budú ohýbať. Ale doma to radšej neskúšajte! Zobraziť viac

2D SD MP
2DSD

27. 7. sobota

K2
3,00 15:00