Filmový festival inakosti 2018

17. - 21. 10. 2018
Queer Ázia: Taiwanská sezóna špeciál:
23., 25., 30. 10., 1.11. 2018
Cinepassy (permanentky) a vstupenky v predaji v pokladni kina a na www.cinepass.sk/ffi.

Prehliadka filmových príbehov LGBTI ľudí má pred sebou už dvanásty ročník.

V Kine Lumière sú naplánované desiatky filmov vo viacerých kinosálach počas 5 dní. V programe festivalu je 39 dlhometrážnych a 7 krátkych filmov. Bratislavský program je rozdelený do štyroch programových blokov: Súčasný film, Teplé Česko-Slovensko, Classics a Queer Ázia, ktorá bude tento rok venovaná tvorbe taiwanského režiséra Ming-Lianga Tsaia.

V programe tradične nebudú chýbať tituly, ktoré tento rok spôsobili rozruch na prestížnych svetových festivaloch. FFi otvorí víťazný film festivalu v Sundance Prevýchova Cameron Postovej. Režisérka Desiree Akhavan sa po svojom debute Vhodné správanie vracia do 90. rokov, prostredia amerických „táborov upravujúcich sexuálnu orientáciu“ a konfrontuje súčasnú spoločnosť s jej stále pretrvávajúcimi predsudkami. Absolútne precíznu štúdiu inakosti prináša belgický film o transrodovej mladej žene Dievča, ktorý v Cannes získal tento rok 5 ocenení. Ďalším oceneným filmom z Cannes je i debut Camille Vidal-Naquet Neskrotený (Sauvage) o mladých mužoch na okraji spoločnosti a ich (ne)vôli odraziť sa od samého dňa.
Predstavíme i staršiu tvorbu oscarového poľského režiséra Pawela Pawlikowskeho (Moje leto lásky), Šťastného princa Ruberta Everetta, ktorému sa podarilo realizovať svoj vysnívaný režijný debut o posledných dňoch Oscara Wildea, či najlepší film 21. storočia (podľa ankety BBC Culture 2016) Mullholand Drive Davida Lyncha.
Z klasických diel svetovej kinematografie uvedieme Zvláštny deň Ettore Scolu z roku 1977, ktorý na pozadí dôležitých historických udalostí, akými bolo stretnutie Mussoliniho s Hitlerom v Ríme roku 1938, rozohráva subtílny príbeh zblíženia dvoch úplne odlišných ľudí, ženy v domácnosti a reportéra – homosexuála. V tomto filme o nádeji a strachu excelujú Marcelo Mastroianni a Sophia Loren. A klasiku z úplne opačného spektra filmovej tvorby predstavuje Rocky Horror Picture Show (1975, Jim Sharman), veľká nočná oslava filmového umenia, bláznivosti a povoľnosti.