Kino-Ikon Choice: Hotel Úsvit

17.5 . 2017, 17:00

Projekcia filmu Hotel Úsvit spojená s diskusiou za účasti režisérky Márie Rumanovej, producenta Ivana Ostrochovského, filmológov Petra Michaloviča, Juraja Oniščenka a sociológov Romana Džambazoviča a Zuzany Révészovej. 

Film je príbehom štyroch postáv, ktoré sa pokúšajú prekročiť kruh periférnej stagnácie a skepticizmu, vyzbrojení len túžbou po šťastí, v Čiernej nad Tisou, ktorá bola kedysi „Zlatou bránou socializmu“, no dnes je bránou do temných vôd východnej Európy. Moderátorkou podujatia je Mária Ferenčuhová.

 

 

 

 

 

 

 

Viac info

K3 Hotel Úsvit

Hotel Úsvit; Mária Rumanová, 2016, verzie: OR , AT : hun, slk

Uprostred letargie rozpadnutej železničnej prekládky na ukrajinsko-slovenských hraniciach sledujeme príbeh štyroch postáv, ktoré sa pokúšajú prekročiť kruh periférnej stagnácie a skepticizmu, vyzbrojení len vlastnou túžbou po šťastí. Ale túžba nezaručuje ani úspech, ani správnosť ich rozhodnutí. Postavy tohto filmu si vytvárajú vlastné cestičky, ako v nepriaznivom systéme fungovať, často na hranici zákona či logiky bežného človeka, no o to sú ich príbehy expresívnejšie, náhodilejšie, či ľudskejšie. Ich spoločnou realitou je totiž mesto Čierna nad Tisou – predtým nazývaná „Zlatou bránou socializmu“, teraz už len diera pre pašerákov na východoeurópskej hranici. Predfilm: Nora sa mi páči, r. Aramisova, Aramisova, SK, 2009, 12′ Je divná, všetkých tak krásne vykoľajuje, cítim ju, bude to dlhý let, ale asi som to pos…“, Etuda predčasne zosnulého originálneho tvorcu Aramisova z 1. ročníku katedry réžie FAMU je nemým upozornením na dilemu mladého muža. Filmy podľa výberu laureáta Ceny Pavla Branka. Zobraziť viac

2D OR AT 15