Výročia osobností: Rudolf Urc

12. jún 2017: Pri príležitosti narodenín profesora Urca pripravila filmová historička Eva Filová pásmo krátkometrážnych filmov nazvané Výročia: Rudolf Urc, ktoré uvedieme na slávnostnej projekcii v deň jeho narodenín. 

 

 

V júni si pripomenieme 80. narodeniny režiséra, dramaturga a pedagóga Rudolfa Urca (*12. 6. 1937). Pánovi profesorovi chceme aj touto cestou zablahoželať k významnému jubileu, popriať mu veľa zdravia a tvorivých síl aj do ďalších rokov a poďakovať mu za doterajšiu spoluprácu pri zostavovaní spomínaného cyklu. 

Rudolf Urc absolvoval dramaturgiu na pražskej FAMU (1959) a začínal v Spravodajskom filme a v Štúdiu krátkych filmov. Spolu s Ladislavom Kudelkom (28. júna tohto roku by sa dožil 90 rokov) stáli pri obrode slovenského dokumentarizmu. Nakrútil celý rad dokumentov (napr. Človek z Málinca,Pán profesor sa vracia, Hlási sa Slobodný slovenský vysielač, Posledný odpich, Nedokončená kronika, Generáli), v šesťdesiatych rokoch bol hlavným dramaturgom Štúdia krátkeho filmu. V roku 1971 bol z politických dôvodov preradený do Štúdia animovaného filmu, v ktorom pomohol vybudovať tvorivú základňu a popri dramaturgii tiež vytvoril animované filmy (Oráč a obri, Minútky na vrátnici, Prvá trieda), večerníčkové seriály (Dada a Dodo, Rozprávky z nočnej košieľky, v spoluréžii Bratislavské rozprávky). Stál pri založení filmovej prehliadky Bienále animácie Bratislava a Katedry animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU (1993). Napísal knihy Animovaný film (1980), Slovenský animovaný film (s Marianom Veselým, 1994), Traja veteráni za kamerou (1998), Viktor Kubal (2010).

foto: Miro Nôta

Viac info

K1 Výročia: Rudolf Urc

Výročia: Rudolf Urc; rôzni, 77´, 1969 – 2011, OV (sk) | filmotéka; Réžia: rôzni, verzie: OR

Pásmo krátkych filmov pri príležitosti 80. narodenín režiséra, dramaturga a pedagóga Rudolfa Urca (*12. 6. 1937). Premietnuté budú filmy: Generáli II. - Pokračujte v horách, Chcel by som byť ceruzkou, 90 listov, Mesto na Dunaji, Gen.sk: Rudolf Urc. Generáli II. - Pokračujte v horách, Rudolf Urc, Dušan Kulíšek 1969 (20´) Dokumentárny film o tragickom konci generálov Slovenského národného povstania, Rudolfa Viesta a Jána Goliana. Chcel by som byť ceruzkou, Rudolf Urc, Marek Urban 2011 (14´) Siedmy diel z televízneho cyklu dokumentárnych filmov Čarovný svet animovaného filmu – o Viktorovi Kubalovi. 90 listov, Vlastimil Herold, Rudolf Urc 1983 (17´) Dokumentárny film o spolupráci českého maliara Mikuláša Aleša so slovenským humoristickým časopisom Černokňažník na konci minulého storočia. Mesto na Dunaji, Rudolf Urc 1985 (7´) Animovaná filmová esej na hudbu Mariána Vargu o meste, ktoré mám rád. Gen.sk: Rudolf Urc, Martin Šulík 2011 (14´) Dramaturg, scenárista, režisér a pedagóg prof. Rudolf Urc pohľadom Martina Šulíka. Zobraziť viac

2D OR 15