Konvergencie 2018

Posledné kvarteto: sprievodné podujatie festivalu komornej hudby, Konvergencie
12.2.2018 | 20:00

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie (umelecký riaditeľ Jozef Lupták) pripravuje od 18. – 25. februára 2018 v Slovenskom rozhlase sériu výnimočných komorných koncertov, ktoré budú tentokrát venované jednej z najvýznamnejších skladateľských osobností v dejinách hudby – Ludwigovi van Beethovenovi (1770 – 1827). Konvergencie týmto projektom nadväzujú na úspešné komplety Šostakovičových (2016, Brodsky Quartet) a Bartókových (2017, Jerusalem Quartet) sláčikových kvartet. Pri tejto príležitosti do Bratislavy opäť zavíta svetoznáme britské sláčikové kvarteto Brodsky Quartet, ktoré v priebehu troch dní uvedie neskoré kvartetá skladateľa. Okrem Brodsky Quartet sa na festivale predstavia aj ďalší renomovaní slovenskí a zahraniční umelci.

Okrem hlavného programu, pozostávajúceho z piatich koncertov, organizátori festivalu pripravili pre publikum aj viacero sprievodných podujatí – čítanie z Beethovenovej korešpondencie so známym slovenským hercom Robertom Rothom v kníhkupectve Artforum, premietanie filmu Posledné kvarteto v Kine Lumière a neformálne stretnutie s členmi súboru Brodsky Quartet v Kaviarni Berlinka (SNG).

12. 2. 2018 / 20.00 hod. / Kino Lumière
Posledné kvarteto / A Late Quartet (USA, 2012)
105 min., anglický originál, slovenské titulky
Réžia: Yaron Zilberman
Hrajú: Philip Seymour Hoffman, Christopher Walken, Catherine Keener, Mark Ivanir

Keď violončelistovi svetovo uznávaného sláčikového kvarteta diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, budúcnosť súboru sa ocitá v ohrození: potláčané emócie a nekontrolovateľné vášne ohrozujú rokmi budované priateľstvá a spoluprácu. Kvarteto má odohrať koncert, ktorý pravdepodobne bude posledným a jediné, čo môže hudobníkov udržať spolu, sú ich vzájomné vzťahy a sila hudby. Film je inšpirovaný Sláčikovým kvartetom č. 14 cis mol op. 131, jedným z Beethovenových fenomenálnych neskorých kvartet, ktoré vytvoril po definitívnej strate sluchu.

Viac informácii na FB evente: Posledné kvarteto / premietanie filmu / Konvergencie 2018
Trailer: https://youtu.be/NX66lRnNmqs

Viac info

Posledné kvarteto

A Late Quartet; Yaron Zilberman, 2012, OV (ang.) + ST (sk; Yaron Zilberman, 2012, verzie: OR

Keď obľúbenému violončelistovi svetovo uznávaného sláčikového kvarteta diagnostikujú nevyliečiteľnú chorobu, budúcnosť súboru sa ocitne v ohrození: potláčané emócie, súťaživé egá a nekontrolovateľné vášne ohrozujú rokmi budované priateľstvá a spoluprácu. Kvarteto má odohrať koncert pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku, ktorý pravdepodobne bude posledným a jediné, čo môže hudobníkov udržať spolu, sú ich vzájomné vzťahy a sila hudby. Film je inšpirovaný Sláčikovým kvartetom č. 14 cis mol op. 131, jedným z Beethovenových fenomenálnych neskorých kvartet, ktoré vytvoril po definitívnej strate sluchu. Viac INFO o Konvergenciách 2018. Zobraziť viac

2D OR 12