Výročia osobností: Viktor Kubal

Marec 2018: Výročia: Viktor Kubal (Zem, Dita na pošte, Janko Hraško u kúzelníka, Šach, Kino, Jedináčik, Selekcia, Meteorológ, Na pravé poludnie, Idol)

Nezameniteľný humor, kresba a animácia zabezpečujú Viktorovi Kubalovi výsadné miesto v slovenskej kinematografii. A nielen tej slovenskej. Stačí spomenúť projekciu jeho majstrovského diela Krvavá pani na prestížnom Festivale Lumière v Lyone v októbri minulého roka. Dielo Viktora Kubala je stále živé a aktuálne, čoho dôkazom je aj projekcia, ktorú sme pre vás tento mesiac pripravili. Výberové pásmo z jeho tvorby si budete môcť pozrieť z 35 mm filmových pásov. Filmy z tohto výberu Slovenský filmový ústav nedávno vydal aj v novej digitalizovanej verzii (spolu s dvoma dlhometrážnymi animovanými filmami – Krvavá pani Zbojník Jurko) na Blu-ray nosiči v kolekcii s názvom Best of Viktor Kubal. Vďaka našej projekcii máte jedinečnú možnosť pripomenúť si pôvodnú verziu filmov (premietaných z filmového pásu) a porovnať ju s digitálne reštaurovanou modernou verziou.

Viac info

Výročia: Viktor Kubal II | filmotéka

Výročia: Viktor Kubal; Viktor Kubal, 1966 – 1989, OV (sk; Viktor Kubal, verzie: OR

Pásmo krátkych animovaných filmov uvádzame pri príležitosti 95. výročia narodenia režiséra, animátora a výtvarníka Viktora Kubala (20. 3. 1923 – 24. 4. 1997). Uvedené budú filmy: Zem, Viktor Kubal 1966 (7´) O tom ako úrodná pôda ustupuje priemyselným stavbám. Dita na pošte, Viktor Kubal 1967 (7´) Ako sa Dita stratila a potom sa sama poslala domov. Janko Hraško u kúzelníka, Viktor Kubal 1973 (7´) O putovaní Janka Hraška po svete. Šach, Viktor Kubal 1974 (5´) Groteska na šachovnici. Kino, Viktor Kubal 1977 (7´) Paródia o filmových fanúšikoch. Jedináčik, Viktor Kubal 1979 (7´) O otcovskej výchove jediného syna. Selekcia, Viktor Kubal 1982 (5´) Kreslený film o jednej panne, ktorá čakala a čakala... Meteorológ, Viktor Kubal 1983 (9´) O svojráznom spôsobe, ako predpovedať počasie. Na pravé poludnie, Viktor Kubal 1988 (4´) Kreslená satira na byrokraciu. Idol, Viktor Kubal 1989 (5´) O dvoch alternatívach boja proti pseudoautoritám, kultom a kultíkom. Zobraziť viac

2D OR MP