Bienále animácie Bratislava 2018

XIV. Bienále animácie Bratislava – BAB 2018

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti, 8. - 12.10.2018.                                                Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti je výnimočná, pretože je zrkadlom nekomerčnej audiovizuálnej kultúry animácie z celého sveta podobne, ako ju prináša BIB už vyše polstoročia v celosvetovej knižnej ilustrácii pre deti.

Na všetky festivalové premietania je vstup voľný.

Animácia, ktorá spája svet v kvalitnej, nekomerčnej kultúre pre deti pripomína aj jej dobré priateľstvo s ilustráciou. Táto téma je základom tohtoročnej pestrej ponuky festivalových predstaveníA nielen to - programové dominanty v nadväznosti na  animáciu a ilustráciu dávajú na známosť, že festival BAB má tieto kľúčové témy od svojich začiatkov priamo vo svojom „rodnom liste“.

Z tohtoročných noviniek uvedieme, že nad festivalom prevzala záštitu Generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO a na festivale bude  po prvýkrát pracovať aj medzinárodná porota ECFA (Európska asociácia filmov pre deti), ktorá udelí Cenu za najlepší Európsky film.

Hlavným magnetom tohto ročníka sú kvalitné filmy pre deti, ktoré prepájajú svet aj rôzne kultúry animáciou. Animácia rozhýbe a sprístupňuje rozprávky zďaleka i zblízka, prelína sa nielen do programových sekcií festivalu, ale aj profilových prehliadok a výstav.

Festivalový ročník BAB 2018 má bohatý súťažný program – v medzinárodnej súťaži BAB ponúkne osem pásiem animovaných filmov pre deti z celého sveta a štyri pásma nesúťažných filmov. Z profilových prehliadok treba spomenúť uvedenie kolekcie súčasnej japonskej animovanej tvorby pre deti aj pre dospelých, vrátane dvoch pásiem absolventských filmov Univerzity umení v TokiuAnimácia pre najmenších sa predstaví v projekte pre absolventov Univerzity umení Moholy-Nagya v Budapešti, legendárne poľské animované filmy so známymi rozprávkovými hrdinami môžu deti objaviť v kolekcii pre deti, ktoré uvádzame k storočnici samostatnosti Poľska.

Z českej animovanej tvorby deti uvidia nezabudnuteľné filmy scenáristu, spisovateľa a režiséra Edgara Dutku, z pokladov českej animovanej tvorby pásmo Hermíny Týrlovej, zo slovenskej produkcie predstavíme pestré možnosti animácie jubilujúcej režisérky Heleny Slavíkovej-Rabarovej a veľkú kolekciu absolventských filmov pre deti aj dospelých Mladá slovenská animácia z Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave k 25.výročiu jeho vzniku.

Unikátne bude aj premietanie kolekcie skvelých animovaných filmov Michaela Dudoka de Wita, nositeľa Oscara za animovaný film Otec a dcéra aj Zlatého jablka BIB 2003, s jeho osobnou účasťou, Masterclassom a výstavou výtvarných návrhov celovečerného filmu Červená korytnačka. Projekcie uvedie svetoznámy filmový historik Giannalberto Bendazzi.

Diváci sa môžu tešiť na uvedenie dvoch kolekcií najnovších víťazných filmov Najlepšie z Annecy (2017-2018) z najväčšieho svetového festivalu animovaných filmov v Annecy - filmov pre deti ako aj pre dospelých. K tomuto veľkému filmovému maratónu sa pridajú aj skvelé filmy nominované na Európsku filmovú cenu Émile Awards.

Uskutoční sa opäť II. Medzinárodné Fórum BAB ako videokonferencia s Prešovskou Univerzitou, ktorá pokračuje v diskusii na tému Od ilustrácie k animovanému filmu.

Už takmer desaťročie sú v programe BAB aktívne tvorivé dielne animácie s deťmi  pod vedením známych tvorcov zo zahraničia, ktorým budú tohto roku asistovať študenti zo Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby v Bratislave. Pre pedagógov, študentov, ale aj širokú verejnosť tu vznikne priestor na stretnutie s medzinárodným tímom lektorov, prehliadku ich tvorby s deťmi a diskusiu k téme Animácia – škola hrou - Poďte sa hrať s filmom! Tohto roku rozšíria dielne svoje pôsobenie po prvýkrát aj v ďalších festivalových mestách vďaka partnerstvu so Združením Animánia (Česká republika).

BAB sa v porovnaní s inými festivalmi animácie odlišuje najmä v tom, že tvorivé dielne - workshopy nie sú určené len pre slávnostné chvíle festivalu, ale pokračujú, pretože sú súčasťou programu BIBIANY.

Ak pripojíme k tejto ponuke okrem výstav v BIBIANE ešte ďalšie výstavy v zahraničných kultúrnych inštitútoch, je to zaujímavá cesta okolo sveta s animovaným filmom za päť dní!

Pridajte sa aj vy na túto okružnú dobrodružnú cestu s festivalom BAB 2018!

 

Viac info

8 hláv šialenstva | FFi

8 hlav šílenství; Marta Nováková, 2017, OV (cz, rus) + ST (cz); Marta Nováková, 2017, verzie: ČT

Netradičný životopisný film o ruskej poetke Anne Barkovovej (1901 – 1976). V roku 1921 má v sovietskom Rusku mladučká Anna pred sebou hviezdnu kariéru, práve jej vychádza prvá zbierka a vraj bude najväčšou ruskou poetkou, ktorá zatieni aj Puškina. O pár rokov neskôr sa už ale tlačí v nákladnom vagóne, ktorý má namierené do neobývaných stepí Kazachstanu. Nebude to jej jediná cesta, ani jej jediné vyhnanstvo. Poetka Anna Alexandrovna Barkovová strávila v sovietskych gulagoch a vo vyhnanstve 22 rokov svojho života. Názov filmu 8 hláv šialenstva odkazuje na rovnomenný román Anny Barkovovej, ale aj na osem hláv – kapitol, do ktorých je snímka rozdelená. Každá kapitola má odlišný štýl a každá prenáša diváka do iného obdobia života poetky. Ako celok skladajú príbeh výnimočne nadanej umelkyne unášanej dejinnými udalosťami 20. storočia v Sovietskom zväze. Zobraziť viac

2D ČT 15
Viac info

Prevýchova Cameron Postovej | FFi

The Miseducation of Cameron Post; Desiree Akhavan, 2017, OV (ang.) + eST; Desiree Akhavan, 2017, verzie: ST

Cameron Postová síce chodí s chlapcom, ale je zamilovaná do svojej spolužiačky. Keď ju s ňou prichytia pri intímnej chvíľke na zadnom sedadle auta, opatrovníci sa rozhodnú razantne zasiahnuť – poslať ju na prevýchovu do špeciálnej inštitúcie, v ktorej mladých ľudí pomocou kresťanskej viery „liečia“ z homosexuality. Režisérka Desiree Akhavan sa po svojom debute Vhodné správanie vracia do 90. rokov a konfrontuje súčasnú spoločnosť s jej stále pretrvávajúcimi predsudkami, a to najmä vďaka vynikajúcemu hereckému výkonu Chloë Grace Moretz v hlavnej úlohe. Zobraziť viac

2D ST 15
Viac info

Daj mi tvoje meno | FFi

Call Me By Your Name; Luca Guadagnino, 2017, verzie: OR , ST

Milostný príbeh odohrávajúci sa počas horúceho leta na talianskom vidieku nominovaný na tri Zlaté glóbusy. Keď si Eliovi rodičia pozvú na leto do domu hosťa, sedemnásťročný tínedžer z toho nie je vôbec nadšený. S návštevníkom Oliverom toho spočiatku nemajú veľa spoločného, no keď spolu začnú tráviť viac času, rozvinie sa medzi nimi niečo oveľa hlbšie než len priateľstvo... Film si po premietaní na New York Film Festival vyslúžil najdlhší potlesk v 55-ročnej histórii festivalu. Zobraziť viac

2D OR ST 15
Viac info

Robert Vano - Príbeh človeka | FFi

Robert Vano - Příběh člověka; Adolf Zika, 2018, verzie: AT , OR : ces

Pôsobivý dokument o výstrednom a charizmatickom človeku, ktorý by sa mohol volať aj príbeh deviatich životov alebo Príbeh šťastlivca. Významný slovenský fotograf Vano sa živil ako kreatívny riaditeľ českej mutácie časopisu Elle, žiadaný vlasový štylista a vizážista pre módne fotografické seansy a luxusný kaderník. Ako tridsiatnik zarábal tisíce dolárov denne, ale nikdy sa z neho nestal boháč – zabránil mu v tom nákladný koníček kokaín. Hrobárovi z lopaty ušiel hneď niekoľkokrát. Narodil sa v roku 1948 v Nových Zámkoch rodičom maďarského pôvodu a v roku 1967 ušiel z vlasti, aby sa vyhol vojenskej službe. Po určitom čase strávenom v Taliansku odišiel v roku 1968 už ako dlhovlasý estét so záujmom o disko a chlapcov do USA. Režisér Zika veľmi dobre využíva množstvo archívnych fotografií a predkladá nám nádherné príklady Vanovej práce. (Zdroj: Art Film Fest 2018) Zobraziť viac

2D AT OR 15
Viac info

Moje leto lásky | FFi

My Summer of Love; Pawel Pawlikowski, 2004, OV (ang) + ST (sk); Pawel Pawlikowski, 2004, verzie: ST

Mona a Tamsin sa stretnú náhodou a počas jedného horúceho leta sa spriatelia, a to aj napriek tomu, že sú pravým opakom jedna druhej. Napriek prvotným obavám zo svojich rozdielnych pováh a zázemí prerastie ich vzťah do vzájomnej fascinácie a príťažlivosti. Opojná romanca dvoch žien, ktorých vzájomná zničujúca posadnutosť, boj za lásku a viera v lásku sa odohrávajú v spoločnosti, pre ktorú je to nemožné. Bezprostredný, neobyčajný a tajomný príbeh ozvláštňuje pôvabné herecké obsadenie oboch hlavných postáv a fantastický soundtrack od Goldfrappu. Zobraziť viac

2D ST 15
Viac info

Šťastný princ | FFi

The Happy Prince; Rupert Everett, 2018, OV (ang) + ST (sk); Rupert Everett, 2018, verzie: ST

Charizmatickému Rupertovi Everettovi sa po dlhom čase konečne podarilo natočiť svoj vysnívaný režijný debut o posledných dňoch Oscara Wildea, ktorým sa z nejakého dôvodu dramatické aj filmové umenie pomerne vyhýba, zatiaľ čo dáva prednosť lákavejšiemu zobrazovaniu jeho dandyovského štýlu života. Film zobrazuje posledné roky života Oscara Wildea, literárnej a spoločenskej ikony 19. storočia, prežité v dôsledku podlomeného zdravia a zavrhnutia zo strany spoločnosti a príbuzných v biede a utrpení v Neapole a Paríži, počas ktorých sa opäť trápi so svojou životnou láskou a svojou najväčšou skazou zároveň, lordom Alfredom Douglasom. Protiklad k nim tvoria flashbacky do jeho šťastných dní, ktorých optimizmus sa však nenaplnil. Zobraziť viac

2D ST 15
Viac info

Rocky Horror Picture Show / FFi

The Rocky Horror Picture Show; Jim Sharman, 1975, verzie: ČT

Mladí snúbenci Brad a Janet uviaznu počas búrlivej noci pred závorou, označujúcou koniec cesty. Spomenú si však, že cestou videli starobylý hrad a rozhodnú sa tam hľadať pomoc. Keď dorazia, uvíta ich muž s bledou tvárou, riedkymi vlasmi a tmavočervenými kruhmi pod očami a požiada ich, aby vošli. Tak sa mladá dvojica ocitne na dekadentnom večierku pána domu - Dr. Franka-N-Furtera, transvestitu z transsexuálnej Transylvánie a očividne nepríčetného vedca. Ten im predstaví svoj najnovší výtvor, urasteného blondýna Rockyho, ktorého stvoril pre svoje potešenie. Začína noc plná vášní, keď si nikto nemôže byť ničím istý, hlavne svojim pohlavím a sexuálnou orientáciou. Zobraziť viac

2D ČT 15
Viac info

Zvláštny deň | FFi

Una giornata particolare; Ettore Scola, ; Ettore Scola, 1977, verzie: ST

Je 8. mája 1938. Hitler sa v Ríme stretáva s Mussolinim a je prijatý s veľkou slávou za účasti takmer všetkých obyvateľov mesta. Antoinetta, utlačovaná žena a matka šiestich detí, stretne v dome Gabriela, ktorý tiež nešiel na slávnostné privítanie. Ako homosexuál prišiel o miesto hlásateľa a čaká, že ho pošlú do vyhnanstva. Títo dvaja úplne protikladní ľudia sa vo svojej osamelosti zblížia a za ten krátky čas, čo spolu strávia, v nich narastá tušenie lepšieho života, v ktorom nie je miesto pre tupé násilie. Film uvedieme v reštaurovanej digitalizovanej verzii vďaka vrúcnej pomoci Talianskeho inštitútu v Bratislave. Zobraziť viac

2D ST 12