Rímsky kufor, znovuobjavené fotografie „sladkého života“

Kedysi objavil v starom kufri negatívy – dnes je z náhody vzácna výstava fotografií slávnych osobností 60-tych rokov s názvom Rímsky kufor. Znovuobjavené fotografie „sladkého života“

Taliansky fotograf Marcello Mencarini si kedysi kúpil starý kufor a okrem iného v ňom našiel približne 600 čierno-bielych negatívov. Časom sa ukázalo, že sú to vzácne dobové zábery hercov, politikov, spisovateľov ako Sophia Loren, Charlie Chaplin, Audrey Hepburn, Marlene Dietrich, Juliette Greco, Jean-Paul Sartre, Igor Stravinsky zachytených v Ríme 60-tych rokov, ktoré charakterizovala „Dolce Vita“. Ich autor je neznámy. Výstava s názvom Rímsky kufor, znovuobjavené fotografie „sladkého života“ sa uskutoční v bratislavskom Kine Lumière, od 8. novembra do 29. novembra 2018.

Výstava bude sprevádzať šestnásty ročník stredoeurópskeho festivalu talianskeho filmu MittelCinemaFest. Ten bude prebiehať od 22. do 26. novembra 2018 v Bratislave a prvý krát aj v Košiciach, 25. a 26. novembra tohto roku. Prehliadky pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.  

Výstava bude v Bratislave symbolicky v priestoroch Kina Lumière. Vo štvrtok 22. novembra 2018, v deň otvorenia festivalu MittelCinemaFest sa o 17.30 hod. bude konať prednáška Marcella Mencariniho s názvom Paparazzi a „sladký život“. Bude to prvá osobná návšteva tohto fotografa s príbehom „rímskeho kufra“ na Slovensku.

MittelCinemaFest ponúkne počas piatich dní deväť hraných filmov rôznych žánrov, ktoré mali v Taliansku premiéru v aktuálnom roku 2018, získali ocenenia na rôznych festivaloch a niektoré na svoje uvedenie do domácej distribúcie ešte len čakajú. Okrem filmov renomovaných režisérov ako Mario Martone, Roberto Andò či Matteo Garrone dostanú už tradične priestor aj snímky novej generácie tvorcov. Po prvý raz sa časť prehliadky presunie aj do Košíc, do tamojšieho Kina Úsmev.

Festival pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave spolu s Istituto Luce Cinecittà, v spolupráci s Talianskymi kultúrnymi inštitútmi v Budapešti a Prahe.

 

Fotogaléria