Znovuobjavené filmové klenoty

27.01. - 10.02.2020

Projekt Znovuobjavené filmové klenoty je prezentácia činnosti filmového archívu Cineteca Di Bologna a filmového festivalu Il Cinema Ritrovato v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom. Uvedie viaceré tituly, ktoré boli zubom času zabudnuté“ a budú oživené projekciami v kine  Lumière.  Prezentáciú otvorí premietanie filmu Rím, od Federerica Felliniho, ktorý by tento rok oslávil svoje 100. narodeniny. 

 

 

More info

Fellini's Roma

Roma (Federico Fellini); Federico Fellini, 1972, versions: OR , SS : ita

A fluid, unconnected and sometimes chaotic procession of scenes detailing the various people and events of life in Italy's capital, most of it based on director Federico Fellini's life. Show more

2D OR SS 15
More info

Prezentácia Filmového archívu Cineteca di Bologna | Znovuobjavené filmové klenoty

Prezentácia Filmového archívu Cineteca di Bologna; rôzni, versions: OR : eng

Prezentácia činnosti filmového archívu Cineteca Di Bologna a filmového festivalu Il Cinema Ritrovato s exkluzívnym uvedením niekoľkých vzácnych krátkych filmov z archívnych zbierok. Koordinátor filmového festivalu :Guy Borlée, (v anglickom jazyku s tlmočením do slovenčiny) Satanova rapsódia (Rapsodia Satanica)
réžia: Nino Oxilia, Taliansko, 1915 – 1917, 45 min., DCP Faustovský príbeh o žene z vysokej spoločnosti, ktorá v snahe získať späť stratenú mladosť, uzavrie zmluvu s Mefistom. Podmienkou dohody je, že sa nesmie nikdy zamilovať, čo však platí len do chvíle, kým jej nezačnú dvoriť dvaja mladí bratia. Ide o jeden z najdôležitejších filmov svojej generácie s Lydou Borelliovou v hlavnej úlohe. Pod hudbou je podpísaný Pietro Mascagni, ktorý sa ako prvý hudobný skladateľ v Taliansku podujal na skomponovanie hudby k filmu a jej synchronizáciu s jednotlivými scénami. Digitálna verzia v 4K bola vyrobená z farebnej, tónovanej a ručne maľovanej kópie patriacej Cinémathèque Suisse. Obnovu filmu podporila Nadácia Cineteca di Bologna a Cinémathèque Suisse. Brodenie cez rieku (Fording the River)
réžia: George Albert Smith, 1910, Veľká Británia, 3 min., DCP, vyrobil Charles Urban pre spoločnosť Natural Color Kinematograph Company Prvýkrát v histórii filmu sa v systéme Kinemacolor začali filmy nakrúcať a premietať prostredníctvom zelených a červených filtrov a ponúkli tak farebný obraz. Striedavé použitie zeleného a modrozeleného filtra na každej snímke reprodukuje táto unikátna digitálna reštaurácia z laboratórií L‘Immagine Ritrovata v Bologni z roku 2018. Coiffures et types de Hollande (Holandské účesy a klobúky)
réžia: Alfred Machin , 1910, Francúzsko , Prod Pathé, 4 min., DCP Krátky farebný dokument o klobúkoch a účesoch v Holandsku. Reštaurované v Cineteca di Bologna v laboratóriu L‘Immagine Ritrovata v r. 2010 Impozantná Bologna (Bologna monumentale)
1912, Taliansko, 5 min. Film bol reštaurovaný v Cineteca di Bologna v laboratóriu L‘Immagine Ritrovata. Show more

2D OR 12
More info

Nezvyčajné vyšetrovanie | Znovuobjavené filmové klenoty

Indagine su un cittadino al di sopra di ogni sospetto; Elio Petri, 1970, versions: SS : ita

A chief of detectives, homicide section, kills his mistress and deliberately leaves clues to prove his own responsibility for the crime. Source: imdb.com Show more

2D SS 15