Febiofest 2017

2. – 8. 3. 2017

120 filmov, ktoré nie sú len konzumnou zábavou, ale nastavujú zrkadlo súčasnému svetu, budú dominovať programu 24. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V hlavnom meste sa uskutoční od 2. do 8. marca 2017 a až do 7. apríla 2017 bude putovať do ďalších 10 slovenských miest.

Rovnako ako minuloročný MFFK Febiofest, ktorý si na konto pripísal rekordný počet divákov – vyše 12-tisíc, Diváci sa môžu tešiť na exkluzívne premiéry nových domácich aj zahraničných filmov, návštevy slávnych filmových profesionálov, diskusie či masterclassy.

Slovenskej filmovej krajine, ktorá zožala minulý rok najväčší úspech u divákov, sa v exkluzívnej predpremiére predstaví film Cez kosti mŕtvych svetoznámej režisérky Agnieszky Holland, v ktorom má podiel aj slovenská kinematografia. Táto výnimočná snímka sa v svetovej premiére predstavila v súťaži prestížneho festivalu Berlinale. A hneď po á-čkovom festivale zavíta na plátna MFFK Febiofest. A nielen to, festival svojou návštevou poctí samotná režisérka, ktorá má vo svojej filmografii štyri desiatky titulov a na konte tri nominácie na Oscara, Zlatý glóbus aj cenu z Cannes. Návštevníci si budú môcť pozrieť v predpremiérach aj nový česko-slovenský film Baba z ľadu režiséra Bohdana Slámu v hlavnej úlohe so Zuzanou Kronerovou či príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnosťou Piata loď režisérky Ivety Grófovej, ktorý mal svetovú premiéru tiež na Berlinale. Na divákom čaká spolu 9 nových slovenských filmov, ktoré budú mať na MFFK Febiofest svoju premiéru.

Dominantou programu zostáva súťažná sekcia krátkych filmov s názvom V strede Európy. Aj tento rok sa v nej stretne 20 hraných, dokumentárnych, animovaných či experimentálnych snímok do 30 minút zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, a po minuloročnom úspechu aj z Rakúska.

Výber nových snímok z celého sveta a aj tých ovenčených zo slávnych festivalov, zas uvedie špeciálne a len počas festivalu, jedna z najočakávanejších sekcií programu Klubový film dnes až s 26 snímkami. Nebude v nej chýbať ani prekvapivý minuloročný víťaz á-čkového festivalu v Locarne Bezbožní či 25 medzinárodnými oceneniami ovenčený film, ktorý uviedli aj v Cannes či Rotterdame - dokument Ľud som ja. Svoju vlastnú sekciu filmových hitov na želanie si aj tento rok zostavili samotní filmoví fanúšikovia, v Klubovom Jukeboxe získal najviac hlasov Richard Müller: NespoznanýNovinky ASFK už tradične ponúknu predpremiéry filmov, ktoré sa k slovenských divákom dostanú krátko po uvedeniach na zahraničných festivaloch a v exkluzívnej predpremiére ešte pred tým, ako sa dostanú do kino distribúcie, sú medzi nimi aj oscaroví nominanti Jackie či Klient. Mimoriadne diela zlatých fondov svetovej aj slovenskej kinematografie, ktoré vďaka digitalizácii opäť rotujú medzi divákmi, ponúkne sekcia Zrkadlo minulosti. Chýbať nebudú ani profily kľúčových postáv súčasného svetového filmu v sekcii Osobnosti klubového filmu. V programe bude pokračovať aj sekcia Experimental, ktorá vznikla len minulý rok a na svoje si prišli hlavne milovníci experimentálnej tvorby a videoartu. Kinoikon+, ktorej kurátormi sú redaktori filmologického časopisu vydávaného ASFK, zreflektuje filmovú históriu. A Febiofest neopomenie ani najmenších divákov, Filmový kabinet deťom opäť pozve do kina žiakov základných a stredných škôl ako aj rodiny.

Verejnosť si ešte stále môže zakúpiť špeciálny FEBIOPAS, ktorý umožní 10 vstupov na akékoľvek festivalové projekcie počas bratislavského festivalového maratónu. Momentálne je za zvýhodnenú cenu 15 EUR v predpredaji prostredníctvom portálu www.inviton.sk  a v hlavnom festivalovom dejisku v Kine Lumière v Bratislave.