Carte Blanche: Peter Dubecký

Október 2017: Tri tony šťastia; Prípad Barnabáš Kos; Socha; Brancaleonova armáda; Prišiel k nám Old Shatterhand; Jazda do Ox-Bow; Paríž horí; Fotografovanie obyvateľov domu; Som slon, madam
Veľmi úprimne si vážim ponuku kurátorov Filmotéky na možnosť ponúknuť výber piatich filmov v rámci Carte Blanche. Nikdy predtým som nič také nerobil a je to pre mňa mimoriadne zložité a nekompromisné – a veľmi, veľmi subjektívne. Podmienky, ktoré som si stanovil, boli, aby bola väčšina filmov premietaná z filmového materiálu (35 mm), aby som priniesol aj niečo nové, niečo,  čo sa v našom Kine Lumière v tomto storočí ešte nepremietalo, a aby som niečo aj „zachránil“ pre náš archív. Týmto chcem úprimne poďakovať Filmovým laboratóriám v Zlíne (spoločnosti BONTON, a. s.) za mimoriadnu ochotu a bezodplatnú výpomoc pri záchrane filmov Jazda do Ox-Bow, Paríž horí a Som slon, madam. A teraz k výberu.
Neexistuje zaručený spôsob, ako zvážiť a určiť čo zaradiť do Carte Blanche. Niekoľko dôvodov som už uviedol, tie ďalšie sa týkajú výsostne mojich vlastných spomienok a zážitkov – a teda sú emočne veľmi silné. Takže tento výber piatich celovečerných a štyroch krátkometrážnych filmov nie je vôbec akademicky objektívny či historicky proporcionálny. Sú to väčšinou 60. roky, ku ktorým pociťujem veľkú nostalgiu, hoci v roku l970 som mal len trinásť rokov. Nechcem túto dekádu vo všeobecnosti glorifikovať, chcem len pripomenúť pár filmov.
Filmový debut divadelného režiséra Petra Zadeka Som slon, madam je príkladom bláznivého až provokatívneho experimentovania konca 60. rokov v šate  pop-artu. Je to uvoľnená komédia inšpirovaná sústavnou revoltou s vynikajúcou muzikou The Velvet Underground (I’m Waiting for the Man, The Gift) a Andyho Warhola. Som slon, madam získal Strieborného medveďa na MFF Berlín 1969. Film som zaradil ako doplnok k cyklu Nemecká jeseň, ktorý aktuálne prebieha vo Filmotéke.
Veľkofilm Paríž horí slávneho režiséra René Clémenta s vyše  dvadsiatkou európskych a svetových hereckých hviezd (napr. Orson Welles, Alain Delon, Kirk Douglas, Anthony Perkins, Simone Signoretová, Charles Boyer, Yves Montand a ďalší) s úspechom podáva dramatický obraz posledných dní pred oslobodením Paríža. V tomto emocionálne mimoriadne pôsobivom vojnovom filme zaujme okrem iného aj skvelá práca s archívnym materiálom v čiernobielom širokouhlom formáte.
Skvelá talianska rytierska paródia Brancaleonova armáda Maria Monicelliho z roku 1966 je predzvesťou o deväť rokov neskôr nakrúteného slávnejšieho filmu Moji priatelia. Vynikajúci slovný humor, skvelý Vittorio Gassman, vyložene učebnicový  a „neopozerateľný“  film.
Jazda do OX-Bow, western ako remeň s Henrym Fondom a Anhonym Quinnom  je pre môjho priateľa Petra Michaloviča. Spolu s Vlastimilom Zuskom napísali o westerne krásnu knižku.
Solanov Prípad Barnabáš Kos je „intelektuálnou satirou“, ako písala dobová kritika (Mihálik, Kalinová). Táto komédia bola a je pre slovenskú kinematografiu veľmi dôležitá, veď trianglistov a kapitánov v našej nielen filmovej krajinke pribúda. Film bude uvedený v zdigitalizovanej a reštaurovanej verzii.

Peter Dubecký

More info

For Love and Gold

L'armata Brancaleone; Mario Monicelli, 1966, DB (cz) | filmotéka; Mario Monicelli, 1966, versions: CD

A group of misfits, headed by an incompetent knight named Brancaleone, set out to reach the small town of Aurocastro so that their leader can take possession of the fief. http://www.imdb.com Show more

2D CD 15
More info

The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident; William A. Wellman, 1943, OV (angl. + špan.) | filmotéka; William A. Wellman, 1943, versions: OR

When a posse captures three men suspected of killing a local farmer, they become strongly divided over whether or not to lynch the men. http://www.imdb.com Show more

2D OR 12
More info

Is Paris Burning?

Paris brûle-t-il?; René Clément, 1966, OV (franc. + nem. + angl.) | filmotéka; René Clément, 1966, versions: OR

The departure of the German army from Paris in 1944. http://www.imdb.com Show more

2D OR 12
More info

I'm an Elephant, Madame

Ich bin ein Elefant, Madame; Peter Zadek, 1969, OV (nem.) | filmotéka; Peter Zadek, 1969, versions: OR

I’m an Elephant, Madame (German: Ich bin ein Elefant, Madame) is a 1969 German comedy film directed by Peter Zadek. It was entered into the 19th Berlin International Film Festival, where it won a Silver Bear award. https://mubi.com Show more

2D OR 18