Biennial of Animation Bratislava

XIV. Bienále animácie Bratislava – BAB 2018

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti, 8. - 12.10.2018.                                                Medzinárodná súťaž animovaných filmov pre deti je výnimočná, pretože je zrkadlom nekomerčnej audiovizuálnej kultúry animácie z celého sveta podobne, ako ju prináša BIB už vyše polstoročia v celosvetovej knižnej ilustrácii pre deti.

Na všetky festivalové premietania je vstup voľný.

Animácia, ktorá spája svet v kvalitnej, nekomerčnej kultúre pre deti pripomína aj jej dobré priateľstvo s ilustráciou. Táto téma je základom tohtoročnej pestrej ponuky festivalových predstaveníA nielen to - programové dominanty v nadväznosti na  animáciu a ilustráciu dávajú na známosť, že festival BAB má tieto kľúčové témy od svojich začiatkov priamo vo svojom „rodnom liste“.

Z tohtoročných noviniek uvedieme, že nad festivalom prevzala záštitu Generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO a na festivale bude  po prvýkrát pracovať aj medzinárodná porota ECFA (Európska asociácia filmov pre deti), ktorá udelí Cenu za najlepší Európsky film.

Hlavným magnetom tohto ročníka sú kvalitné filmy pre deti, ktoré prepájajú svet aj rôzne kultúry animáciou. Animácia rozhýbe a sprístupňuje rozprávky zďaleka i zblízka, prelína sa nielen do programových sekcií festivalu, ale aj profilových prehliadok a výstav.

Festivalový ročník BAB 2018 má bohatý súťažný program – v medzinárodnej súťaži BAB ponúkne osem pásiem animovaných filmov pre deti z celého sveta a štyri pásma nesúťažných filmov. Z profilových prehliadok treba spomenúť uvedenie kolekcie súčasnej japonskej animovanej tvorby pre deti aj pre dospelých, vrátane dvoch pásiem absolventských filmov Univerzity umení v TokiuAnimácia pre najmenších sa predstaví v projekte pre absolventov Univerzity umení Moholy-Nagya v Budapešti, legendárne poľské animované filmy so známymi rozprávkovými hrdinami môžu deti objaviť v kolekcii pre deti, ktoré uvádzame k storočnici samostatnosti Poľska.

Z českej animovanej tvorby deti uvidia nezabudnuteľné filmy scenáristu, spisovateľa a režiséra Edgara Dutku, z pokladov českej animovanej tvorby pásmo Hermíny Týrlovej, zo slovenskej produkcie predstavíme pestré možnosti animácie jubilujúcej režisérky Heleny Slavíkovej-Rabarovej a veľkú kolekciu absolventských filmov pre deti aj dospelých Mladá slovenská animácia z Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave k 25.výročiu jeho vzniku.

Unikátne bude aj premietanie kolekcie skvelých animovaných filmov Michaela Dudoka de Wita, nositeľa Oscara za animovaný film Otec a dcéra aj Zlatého jablka BIB 2003, s jeho osobnou účasťou, Masterclassom a výstavou výtvarných návrhov celovečerného filmu Červená korytnačka. Projekcie uvedie svetoznámy filmový historik Giannalberto Bendazzi.

Diváci sa môžu tešiť na uvedenie dvoch kolekcií najnovších víťazných filmov Najlepšie z Annecy (2017-2018) z najväčšieho svetového festivalu animovaných filmov v Annecy - filmov pre deti ako aj pre dospelých. K tomuto veľkému filmovému maratónu sa pridajú aj skvelé filmy nominované na Európsku filmovú cenu Émile Awards.

Uskutoční sa opäť II. Medzinárodné Fórum BAB ako videokonferencia s Prešovskou Univerzitou, ktorá pokračuje v diskusii na tému Od ilustrácie k animovanému filmu.

Už takmer desaťročie sú v programe BAB aktívne tvorivé dielne animácie s deťmi  pod vedením známych tvorcov zo zahraničia, ktorým budú tohto roku asistovať študenti zo Súkromnej strednej umeleckej školy animovanej tvorby v Bratislave. Pre pedagógov, študentov, ale aj širokú verejnosť tu vznikne priestor na stretnutie s medzinárodným tímom lektorov, prehliadku ich tvorby s deťmi a diskusiu k téme Animácia – škola hrou - Poďte sa hrať s filmom! Tohto roku rozšíria dielne svoje pôsobenie po prvýkrát aj v ďalších festivalových mestách vďaka partnerstvu so Združením Animánia (Česká republika).

BAB sa v porovnaní s inými festivalmi animácie odlišuje najmä v tom, že tvorivé dielne - workshopy nie sú určené len pre slávnostné chvíle festivalu, ale pokračujú, pretože sú súčasťou programu BIBIANY.

Ak pripojíme k tejto ponuke okrem výstav v BIBIANE ešte ďalšie výstavy v zahraničných kultúrnych inštitútoch, je to zaujímavá cesta okolo sveta s animovaným filmom za päť dní!

Pridajte sa aj vy na túto okružnú dobrodružnú cestu s festivalom BAB 2018!

 

More info

8 Heads of Madness

8 hlav šílenství; Marta Nováková, 2017, OV (cz, rus) + ST (cz); Marta Nováková, 2017, versions: CS

Story of the talented Russian poet, Anna Barkova (1906-1976), who spent twenty-two years of her life in the Gulags. She survived thanks to her poems, thanks to hope and her passionate love for a woman named Valentina. Show more

2D CS 15
More info

The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post; Desiree Akhavan, 2017, OV (ang.) + eST; Desiree Akhavan, 2017, versions: SS

In 1993, a teenage girl is forced into a gay conversion therapy center by her conservative guardians. Show more

2D SS 15
More info

Call Me By Your Name

Call Me By Your Name; Luca Guadagnino, 2017, versions: OR , SS

In the summer of 1983, in the north of Italy, Elio Perlman, (Timothée Chalamet) a 17-year-old American spends his days in his family's 17th century villa lazily transcribing music and flirting with his friend Marzia (Esther Garrel). One day Oliver (Armie Hammer), a 24-year-old graduate student working on his doctorate arrives as the annual summer intern tasked with helping Elio's father (Michael Stuhlbarg), an eminent professor specializing in Greco-Roman culture. Soon, Elio and Oliver discover a summer that will alter their lives forever. CALL ME BY YOUR NAME, directed by Luca Guadagnino and written by James Ivory, is based on the novel by André Aciman Show more

2D OR SS 15
More info

Robert Vano – “The Story of a Man"

Robert Vano - Příběh člověka; Adolf Zika, 2018, versions: ES , OR : ces

When he was an inexperienced eighteen-year-old boy, Robert Vano did some very brave things that would make an experienced guy proud but he is not a hero! He touched the most famous men and the most beautiful women in the world, met the biggest icons of show business, but cannot not be considered a world-famous person. He earned thousands of dollars a day and never became a rich man. He never achieved much of the little that he planned and he did not even think about what he had done, let alone plan. He left former Czechoslovakia to get rid of his life under the whip of a totalitarian regime and became at first a volunteer but later a slave to the American dream. He believed that there would be paradise, sun, palm trees and endless fun at the end of his journey but he soon learned that it was just an illusion. He wanted recognition, but he "only" had success in America. He eventually gained recognition, success and great media attention when he returned to his homeland, but it came too late for a gray-haired charismatic man with an American passport and his homeland was already split into two states. A documentary film Robert Vano – “The Story of a Man" is completely different from other biographies of important people of our time because his approach to life has never been controlled by strong will and determination which are common factors for most important people. The viewers thus meet someone they can easily empathize with which is not so easy with other prominent people. Show more

2D ES OR 15
More info

My Summer of Love

My Summer of Love; Pawel Pawlikowski, 2004, OV (ang) + ST (sk); Pawel Pawlikowski, 2004, versions: SS

In the Yorkshire countryside, working-class tomboy Mona meets the exotic, pampered Tamsin. Over the summer season, the two young women discover they have much to teach one another, and much to explore together. Show more

2D SS 15
More info

Šťastný princ

The Happy Prince; Rupert Everett, 2018, OV (ang) + ST (sk); Rupert Everett, 2018, versions: SS

The untold story of the last days in the tragic times of Oscar Wilde, a person who observes his own failure with ironic distance and regards the difficulties that beset his life with detachment and humor. Show more

2D SS 15
More info

The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show; Jim Sharman, 1975, versions: CS

A newly engaged couple have a breakdown in an isolated area and must pay a call to the bizarre residence of Dr. Frank-N-Furter. Show more

2D CS 15
More info

Zvláštny deň | FFi

Una giornata particolare; Ettore Scola, ; Ettore Scola, 1977, versions: SS

Two neighbors, a persecuted journalist and a resigned housewife, meet during Hitler's visit to Italy in May 1938. Show more

2D SS 12