EULAC Cinema Night 2025

5. decembra o 18:30

Už po piatykrát bude Kino Lumière súčasťou medzinárodného projektu European Cinema Night, ktorého zámerom je oslava bohatstva a rozmanitosti európskej kinematografie. V roku 2025 sa táto iniciatíva rozšíri na celosvetovú úroveň a v špeciálnej edícii EULAC Cinema Night predstaví spoluprácu európskej kinematografie s kinematografiou Latinskej Ameriky a Karibiku. Podujatie sa uskutoční v 30 kinách v 16 krajinách Latinskej Ameriky a Karibiku a v 93 kinách v členských štátoch Európskej únie a prinesie filmy, ktoré vznikli z medzinárodnej spolupráce oboch regiónov.

V Kine Lumière sa premietne film Mám elektrické sny (2022) Valentiny Maurel, natočený v koprodukcii Francúzska, Kostariky a Belgicka. Jeho hlavnou hrdinkou je šestnásťročná Ema, ktorá žije s matkou, mladšou sestrou a mačkou, ale zúfalo sa chce presťahovať k svojmu odcudzenému otcovi, na ktorom visí, hoci on prechádza druhou pubertou. Film zachytáva tenkú hranicu medzi láskou a nenávisťou vo svete, kde sa agresivita a hnev preplietajú s prebúdzaním ženskej sexuality.

Film uvedie hispanistka, iberoamerikanistka a filmová profesionálka Veronika Krejčová. Po projekcii bude nasledovať diskusia, ktorú bude moderovať Veronika Krejčová a diskutovať budú:

  • Mgr. Judita Majerová, riaditeľka Zariadenia núdzového bývania / Bezpečného ženského domu
  • Mgr. Róbert Vavro, riaditeľ Liberate
  • Ria Gehrerová, reportérka a editorka Denníka N

Po filme sa uskutoční čaša vína v priestoroch kina. Vstup na podujatie je voľný.

More info

Mám elektrické sny | European Cinema Night 2025

Tengo suenos electricos; Valentina Maurel, 2022, versions: SS : eng, spa

Eva a 16-year-old girl lives with her mother, her younger sister and their cat, but wants to move in with her estranged father. Clinging onto him, she tries to balance between the tenderness and sensitivity of teenage life. The film will be introduced by Hispanist, Ibero-Americanist, and film professional Veronika Krejčová. After the screening, a discussion will follow, moderated by Veronika Krejčová, with the following guests: Mgr. Judita Majerová, Director of the Emergency Housing / Safe Women’s Shelter Mgr. Róbert Vavro, Director of the civic association Liberate Ria Gehrerová, reporter and editor at Denník N A glass of wine will be served after the screening in the cinema premises. Admission to the event is free.

Show more

2D SS 15