Kamera 2017

28. - 30.11.2017

Asociácia slovenských kameramanov (ASK) vyhlásila už po ôsmy raz súťaž o najlepší kameramanský výkon. Tvorcovia prihlásili 98 diel, ktoré vznikli za ostatné dva roky v rámci hranej filmovej tvorby, dokumentov, televíznych seriálov, krátkych filmov, reklám a videoklipov ako aj študentskej tvorby. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 29. novembra 2017 v Kine Lumière. Program podujatia KAMERA 2017 chce upriamiť pozornosť na túto profesiu a potrvá celý deň – filmárom ponúkne prehliadku aj stretnutia a diskusie.

Bez kameramana film nevznikne, musí ho niekto natočiť. Ide o najdôležitejšiu filmovú profesiu. Nosný je príbeh, jeho nositeľom je herec a film je umenie, ktoré je zastrešené práve kamerou, cez ňu je vyrozprávaný príbeh, myšlienka a to celé je film. Inak by to bola literatúra či divadlo. Samozrejme s podporou všetkých ostatných filmových profesií,” povedal prezident ASK, kameraman Noro Hudec.

Súťažných je šesť kategórií: 1. hraná filmová tvorba, 2. televízny seriál, 3. dokumentárny film, 4. krátky film, 5. reklama a videoklip, 6. študentský film. O laureátoch rozhodne päťčlenná porota: kameramani Dodo Šimončič (predseda), Vladimír Holloš, Richard Žolko (zástupca Literárneho fondu), strihač Roman Varga a filmová publicistka Eva Križková.

Členovia asociácie udelia ešte dve ceny mimo súťaž: Cenu za technologický prínos a Cenu za celoživotné dielo.

Do dňa uzávierky, 17. októbra 2017 sa do súťaže prihlásilo presne 98 audiovizuálnych diel, z toho 10 celovečerných hraných filmov, 15 dokumentárnych filmov, 10 krátkych filmov, šesť televíznych seriálov, 37 reklám a videoklipov, 20 študentských filmov. Všetky prihlásené práce spĺňajú podmienky súťaže; vytvorili ich kameramani a kameramanky, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky, prípadne inej národnosti, no s trvalým pobytom na Slovensku. Diela musia byť s ročením od decembra 2015 do konca novembra 2017.

Zmyslom súťaže KAMERA je podľa prezidenta asociácie upozorniť na tvorbu slovenských kameramanov, povýšiť ju na prehliadku ocenených prác a príležitosť na odborné diskusie i menej formálne stretnutia. Navyše tým, že štatút súťaže dovoľuje prihlásiť aj dielo slovenského kameramana, kameramanky, ktoré vzniklo mimo Slovenska, bez slovenskej produkcie, dozvedáme sa tak o úspechoch domácich filmárov, na čo je dobré upozorniť.

Podujatie bude prístupné aj pre verejnosť.

Asociácia slovenských kameramanov má približne 40 členov všetkých generácií, od debutantov po absolvovní umeleckých škôl až po najstarších kameramanov, ktorí boli a sú zásadným vkladom do československej či slovenskej kinematografie, ako napríklad Stanislav Szomolányi, Dodo Šimončič, Ján Ďuriš, Vladimír Holloš, Ladislav Kraus. “Naša asocácia, to sú predovšetkým ľudia a to, čo vedia, čo vytvárajú, to sú ich skúsenosti, ktorými chcú prispievať do debaty a inšpirovať; to je podstata našej asociácie bez technologického či finančného zázemia,” doplnil prezident ASK Noro Hudec.

Svoje organizácie majú medzi filmármi aj strihači a producenti.

Gallery

More info

The Years Of Christ | Kamera 2017

Kristove roky; Juraj Jakubisko, 1967, versions: OR : slk

A film about the urgent need to make final decisions when a man comes to a crossroad in his life. The painter Juraj, a Slovak living in Prague, is quite helpless when he, being in his thirties realizes that he had been leading a superficial life. He gradually evaluates his own situation and tries to change his life for the better. Show more

2D Stream OR 15
More info

Iné rozmery kameramanskej profesie | diskusia/Kamera 2017

Iné rozmery kameramanskej profesie | Kamera 2017;

- Show more

More info

Profesia kameramana v premenách času | diskusia/Kamera 2017

Profesia kameramana v premenách času | Kamera 2017;

Zástupcovia kameramanov hranej, dokumentárnej a televíznej tvorby. Tí, ktorých "pohyblivé obrázky" tvoria základ slovenskej kinematografie a dodnes ovplyvňujú všetky generácie filmárov. Diskusia vedená režisérom Martinom Šulíkom, na tému ako sa zmenila a mení práca kameramana posledných päťdesiat rokov. moderátor: Martin Šulík hostia: Igor Luther, Dodo Šimončič, Richard Krivda, Ladislav Kraus Show more

More info

The bed | Kamera 2017

Postel; Oskar Reif, 1998, versions: OR : ces

- Show more

2D DVD/BD OR 15
More info

Kamera 2017 - víťazný film

Malá trilógia o jalovej ľúbosti; Kristián Grupač, versions: OR : slk

Krek Kristián Grupač, 2019, 8 min. Story about the routine of life. The Manifesto of Despise Kristián Grupač, 2019, 8 min. Poet in a new dress. The Gleam of Delicate Irony Kristián Grupač, 2019, 8 min. Bachelor drinking coffee and cutting out piggies into his collection. He is scared of people. Show more

2D OR 15
More info

The Tin Drum (Director's cut) | Kamera 2017

Die Blechtrommel; Volker Schlöndorff, 1979, versions: OR , CS : deu

In 1924, Oskar Matzerath is born in the Free City of Danzig. At age three, he falls down a flight of stairs and stops growing. In 1939, World War II breaks out. Show more

2D OR CS 15